Geplaatst op 18 juni 2021
Donderdagochtend vroeg finishte Team Childhood I als vierde in de derde etappe van de Ocean Race Europe. De vierde etappe bracht de vloot van zeven Volvo65’s van het Spaanse Alicante naar Genua, Italië. Het Nederlands Zweedse team klom door de vierde plaats in deze laatste etappe een plekje in het algemeen klassement en staat nu overall vierde. Winst in deze derde etappe was er voor het Mirpuri Foundation Racing Team. Zaterdag wacht de zeilers de afsluitende kustrace in Genua.
Na aankomst in Genua blikte schipper Simeon Tienpont terug op de etappe. Tienpont: “Veel mooier zeilweer kan je niet hebben. Het was een fantastische etappe met een hele hoop leuke strategische opties en veel zeilwissels. Er waren een aantal heel moeilijke fases met heel weinig tot geen wind, dan is het heel lastig om de boot aan de praat te houden. Terugkijkend hebben wij een hele nette etappe gevaren. We eindigen helaas weer net niet op het podium. Dat is een beetje balen.”
Laura van Veen, één van de maar liefst acht young professionals aan boord legt uit welke uitdagingen dergelijk licht weer met zich meebrengt. Van Veen: “Het was een intensieve leg, niet zozeer fysiek maar echt mentaal. Het was heel veel licht weer. Dat maakt het super uitdagend om constant scherp te blijven met het sturen en trimmen van de zeilen. Ook met weinig wind wil je die boot hard laten gaan. Je moet elke keer toch blijven nadenken over wat de volgende stap weer kan zijn. Terwijl je ook weet dat het zelfs een uur, anderhalf uur kon duren voordat je überhaupt weer een klein stukje vooruitgaat dat is heel intensief.”
Team Childhood I gebruikt deze eerste Europese editie van de race om maar liefst acht young professionals klaar te stomen voor The Ocean Race Europe 2022-23. Deze young professionals, alle in de leeftijd tot dertig jaar, kregen de kans om onder leiding van schipper Tienpont en ervaren mannen als Peter van Niekerk, Wouter Verbraak, Gerd-Jan Poortman en drievoudig Olympiër Pieter-Jan Postma zoveel mogelijk kennis en ervaring te vergaren. Exponent van de volgende generatie is de 26-jarige Groninger Jelmer van Beek.
Van Beek (foto): ”Over twee jaar is de finish van The Ocean Race ook hier in Genua. Daar willen wij als volgende generatie graag bij zijn en dan willen we meedoen om de prijzen. Er is een grote kans dat de race dan opnieuw hier onder de Italiaanse kust beslist gaat worden. We hebben vandaag gezien dat het met dit lichte weer hier alle kanten op kan. Toen we de nacht ingingen lagen we nog virtueel eerste, een windstilte later en een paar uur verder moesten we opeens vechten om niet als vijfde of zesde over de streep te komen. Natuurlijk is het super jammer dat onze tactiek hier niet goed uitpakte en dat we pas als vierde over de finish komen. Maar het is een mooie laatste etappe geweest van deze race en van twee maanden super intensief trainen en racen in Europa.” Voordat de race begonnen wist de jonge crew de proloog met vier van de zeven boten te winnen.
Van Beek vervolgt: “Zaterdag wacht hier nog de kustrace, theoretisch hebben we nog een kans op het eindpodium maar dat gaat heel lastig worden. We hebben dat niet meer in eigen hand. Als ik alvast terugkijk dan heb ik onwijs genoten van deze race. Met zeven van deze boten racen is een geweldige ervaring. Onze progressie geeft vertrouwen en ik hoop met een groot deel van dit jonge team hier over twee jaar wel op de hoogste trede te staan! Dat is de ambitie.”
De ervaren schipper Simeon Tienpont (foto) is net als Van Beek tevreden over de gemaakte progressie en positief over de toekomst van de nieuwe generatie Nederlandse zeezeilers. Tienpont: Als ik naar de hele race kijk, hebben we denk ik hele grote stappen gezet. We waren een nieuwe groep zeilers, die het met elkaar moesten doen. Ik denk dat de kwaliteit aan boord en het zeilniveau heel erg hoog ligt. Uiteindelijk was de voorbereiding net te kort. Dat zie je vooral terug in de logistiek aan boord: praktische handelingen en het op elkaar ingespeeld zijn. Daar hadden we gewoon nog één à twee maanden vertraging. Maar dat is op te lossen met tijd en veel oefenen met elkaar in de juiste samenstelling. Dat we hiertegen aan gingen lopen, dat wisten we ook voordat we aan de race begonnen. Sterker nog, daarvoor deden we in deze samenstelling mee: zo snel en effectief mogelijk groeien en stappen zetten als team. Maar zeker ook voor alle young professionals in hun eigen ontwikkeling. Op dat gebied hebben we de race zeker gewonnen. Die ontwikkeling van de volgende generatie, dat geeft voor mijzelf ook de meeste voldoening als ik terugkijk. Het was een plezier om met deze groep te varen. Er zit veel toekomst in dit jonge team, dat is een mooi perspectief voor het Nederlandse zeilen. Deze race heeft opnieuw aan de buitenwereld laten zien hoe spannend het kan zijn. Deze boten, de Volvo 65’s, laten zien dat ze nog steeds een prachtige race kunnen leveren. Het niveau van de vloot ligt hoog en dit jonge team zal het komende jaar volle bak moeten gebruiken om volgend jaar goed voorbereidt aan de start te kunnen staan.”
Ook Laura van Veen, een van de twee vrouwelijke young professionals kijkt zeer positief terug op de ervaringsuitwisseling. Van Veen: “We hebben in de samenwerking sinds de eerste etappe een hoop stappen gemaakt als team. Alle young professionals staan nu op hun positie aan boord en nemen de verantwoordelijkheid voor de positie waar hij of zij staat. Deze periode heeft echt voor super veel vertrouwen en zelfverzekerdheid gezorgd. Natuurlijk kunnen en moeten we daar nog verder in groeien, maar daar zijn echt grote stappen in gemaakt. En de pro’s, of de veteranen om ze maar even zo te noemen, hebben met ons super veel kennis gedeeld. Kennis waar wij nu op door kunnen gaan. Daar zijn we ze ongelofelijk dankbaar voor.”
Zaterdag 19 juni wacht in Genua de afsluitende kustrace waarin de top drie nog respectievelijk 3, 2 en 1 punt kunnen verdienen.
Fotografie: Sailing Energy, Brend Schuil, AmberSail 2 en Irina Brom